Ügyvéd vagy mediátor?
Melyikhez menjek ha válni szeretnék?
Válást csak bíróság mondhat ki, ezért mindenkinek az első gondolata az, hogy ügyvédet keres, aki majd kiharcolja a győzelmet számára. De vajon tényleg az ügyvéd a legjobb választás? Nézzünk meg 4 szempontot ennek eldöntéséhez.
Mennyi ideig tart?

Válás kétféleképpen történhet a bíróságokon: megeggyezéssel, vagy tényfeltárással.
Ha megeggyezéssel érkeznek a házastársak 1 vagy 2 tárgyalás után kimondják a válást, attól függően, hogy van-e kiskorú gyermek.
A tényfeltárásos válások (ha nincs megegyezés) általában 3-5 évig elhúzódnak.
Mennyibe kerül?
Az évekig elhúzódó válóper ügyvédi díja és illetéke tetemesre nőhet, mert általában szakértők bevonását rendeli el a bíróság.
Ehhez képest a néhány alkalmas mediáció díja csekély. Továbbá a mediáció díja levonható a bírósági illetékből úgy, hogy legalább az illeték felét azért meg kell fizetni. Vagyis ha 30.000 Ft az illeték, de 15.000 Ft-ot már kifizettek a sikeres mediációra, akkor csak 15.000 Ft illetéket kell befizetni.

Milyen kapcsolatban maradunk utána?

Ha a bíróság dönt a felek helyett, az egyik fél nyer, a másik veszít. Rendszerint a vesztes nem tud békésen belenyugodni a vereségébe, ezért nem várható a volt házastársak kapcsolatának javulása. Abban az esetben, ha gyermekek is vannak, a szülőknek hosszú éveken keresztül kapcsolatban kell maradniuk egymással, de nem mindegy hogyan.
A mediáció során csak olyan megoldás születik, amit mindketten elfogadnak, ezért mindketten nyertesek. A megállapodással együtt minden esetben javul a felek közötti kapcsolat is.
Mi lesz a döntés?
Amennyiben a tényfeltárásos válást választják a felek, akkor a döntés jogát a saját ügyükben átengedik a bírónak. A bíró döntését nem lehet előre kiszámítani, még akkor sem, ha az ügyvédek biztosak a sikerben.
Mediáció esetén a házastársak felelős személyként a saját helyzetükben olyan megoldást kereshetnek, ami nekik a legjobb. Ez akár el is térhet a bírói gyakorlattól, mindössze az a fontos, hogy törvényes és betartható legyen.
